single

7 popartych badaniami wskazówek, które pomogą Ci lepiej się uczyć

A gdybyś mógł uczyć się lepiej - wiesz, poświęcić połowę wysiłku i uzyskać dwa razy lepsze wyniki? Uczenie się jest nauką i przeprowadzono tysiące badań, które potwierdziły słuszność istniejących metod nauki, obaliły mity na temat nauki, a nawet wprowadziły nowe techniki studiowania. Oto 7 popartych badaniami wskazówek, które pomogą Ci uczyć się bardziej efektywnie.

1. Rób notatki w staroświecki sposób

Opublikowano wiele badań, które potwierdzają, że robienie notatek jest dobrą pomocą w nauce. Jedno z nich wykazało, że studenci byli siedmiokrotnie bardziej skłonni przypomnieć sobie informacje tydzień po ich przedstawieniu, jeśli zapisali je w swoich notatkach.

Jednak tym, co może budzić pewne kontrowersje, jeśli chodzi o notowanie, jest postępująca cyfryzacja; jak technologia wpływa na naszą zdolność do przypominania sobie tego, co jest zapisane w naszych notatkach? Czy notatki pisane w pośpiechu na komputerze przynoszą nam tyle samo korzyści, co starannie sporządzone notatki odręczne? Badanie przeprowadzone przez naukowców z Princeton University i UCLA Los Angeles wykazało, że podczas gdy studenci, którzy piszą swoje notatki na komputerze, zapisują więcej i piszą szybciej, studenci, którzy piszą swoje notatki odręcznie, są w stanie lepiej zrozumieć i przypomnieć sobie temat, o którym pisali.

2. Korzystaj z testów praktycznych i materiałów przygotowujących do egzaminów

Czasami zaczynamy się zastanawiać, czy materiały przygotowujące do testów są w ogóle przydatne. Badania pokazują, że mogą one być niezwykle korzystne. Psychologowie z Purdue University odkryli, że ludzie, którzy sprawdzali swoją wiedzę na dany temat krótko po nauce, byli w stanie zachować o 50 procent więcej tego, co studiowali, w porównaniu do studentów, którzy nie robili żadnych testów.

Rozwiązywanie testów praktycznych po zakończeniu nauki lub efektywne wykorzystanie materiałów przygotowawczych przed testem lub egzaminem może w znacznym stopniu zwiększyć Twoje zrozumienie przedmiotu i pomóc Ci przypomnieć sobie kluczowe informacje.

3. Załóż lub dołącz do grupy naukowej

Jesteśmy stworzeniami społecznymi, a podstawową częścią naszej ewolucji jest instynkt społeczny. Czy jednak bycie towarzyskim przynosi jakieś korzyści, jeśli chodzi o naukę? Najwyraźniej tak. Badania wykazują, że odpowiednio zorganizowana grupa naukowa może pomóc w poprawieniu ocen studentów; badanie przeprowadzone na 110 studentach wykazało, że studenci, którzy uczyli się w grupie, uzyskali średnio 5,5 punktu więcej na egzaminie końcowym w porównaniu do studentów, którzy nie byli w grupie.

Możesz studiować bardziej efektywnie, wykorzystując korzyści płynące z bycia w grupie; poszukaj osób o podobnych celach i zadaniach i stwórz grupę, aby uczyć się razem.

4. Wyjaśnij, czego się uczysz w dzienniku lub blogu

Albert Einstein jest słynny cytowany jako mówiący: "Jeśli nie możesz wyjaśnić tego w prosty sposób, nie rozumiesz tego wystarczająco dobrze". Wiele badań wykazało, że fizyk nie mylił się!

Naukowcy odkryli, że próba wyjaśnienia czegoś pomaga ujawnić nasze zrozumienie tego - zmusza nas do ponownej oceny naszej wiedzy i znalezienia zasady leżącej u podstaw danej idei. Wyjaśnianie pomaga również znaleźć luki w naszej wiedzy; kiedy próbujesz wyjaśnić i okazuje się, że nie potrafisz, po prostu pracujesz nad swoją wiedzą na dany temat, aż w pełni pojmiesz koncepcję.

notatki

Świetnym sposobem na wykorzystanie psychologii wyjaśniania do pomocy w nauce jest wyjaśnienie tego, czego się uczysz - w jak największej ilości szczegółów - w dzienniku. Jeszcze lepiej, załóż blog (co nie powinno być trudne z zasobami takimi jak ten) i wyjaśnij, co studiujesz dla całego świata, aby zobaczyć. Z blogiem, wiedząc, że ludzie z różnych części świata mogą potencjalnie czytać twoje wyjaśnienie, jesteś bardziej prawdopodobne, aby dać mu więcej wysiłku, a w rezultacie mieć lepsze zrozumienie tego, co wyjaśniasz.

5. Ucz się słuchając muzyki

Muzyka rzeczywiście może zmienić świat. Głównym powodem, dla którego muzyka często łamie bariery i rezonuje z ludźmi z różnych części świata - z różnych kultur, ras i płci - jest to, że komunikuje się bezpośrednio z częścią naszego mózgu.

W rzeczywistości, badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda, którzy użyli funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) do badania aktywności mózgu ludzi, wykazało, że część naszego mózgu zaangażowana w zwracanie uwagi jest zaangażowana, gdy słuchamy pewnych rodzajów muzyki. Podobne badanie wykazało, że muzyka może nawet zmienić naszą percepcję - rozjaśnić lub stłumić nasz nastrój w zależności od rodzaju muzyki. Muzyka ma również zdolność do sprawiania, że jesteśmy bardziej zrelaksowani. Wiedząc o tym fakcie, możesz wybrać odpowiednią muzykę podczas nauki, która sprawi, że będziesz bardziej zrelaksowany i uważny, co znacznie zwiększy Twoje szanse na zrozumienie i zapamiętanie tego, czego się uczysz.

6. Nie pal o północy

Wiele osób ma wrażenie, że tak naprawdę nie uczyłeś się, dopóki nie wypaliłeś oleju o północy. Jeśli mamy iść przez badania, nie tylko nie trzeba spalić olej o północy, aby studiować skutecznie, ale to jest rzeczywiście lepiej.

Badania przeprowadzone przez psychologów z University of Notre Dame wykazały, że nie tylko sen wspomaga pamięć, ale że spanie zaraz po studiach jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapewnienie, że później przypomnisz sobie, czego się uczysz.

7. Nie obijaj się

Prawie każdy może odnieść się do posiadania testu, nie robiąc w zasadzie nic w miesiącach i tygodniach poprzedzających test i spędzając kilka dni do testu cramming jak najwięcej materiału, jak to możliwe. Nie ma wątpliwości, że nie pomoże Ci to w zrozumieniu tematu, ale jest również bardzo mało prawdopodobne, aby zdać test. Badania przeprowadzone przez psychologów z UC San Diego wykazały, że masz znacznie większe szanse na sukces, gdy uczysz się materiału krótko po jego przyswojeniu, niż gdy próbujesz wkuwać materiał na kilka dni przed egzaminem.