single

5 uważnych czynności, które pomogą dzieciom samoregulować się podczas obiadu

Zmagania przy kolacji

Słyszałam, że kolacja ma być cudownie regenerującym, spokojnym czasem spędzonym z miłością z rodziną i przyjaciółmi na omawianiu wydarzeń dnia... chyba że, oczywiście, jesteś rodzicem małych dzieci. Wtedy można się poczuć, jakby się jadło w środku tornada. Tak niestety było w przypadku naszego pierwszego doświadczenia z jedzeniem pięciodaniowego posiłku.

Byliśmy na wakacjach w Irlandii i zdecydowaliśmy, że kolacja w hotelu będzie najlepszym rozwiązaniem po długim dniu spędzonym na jeździe przez wieś. Byłam podekscytowana! Pięć dań obejmowało darmowe posiłki dla moich trzech małych dzieci plus deser na koniec. Jestem fanką okazji, więc to był strzał w dziesiątkę. Nie wiedziałam, że kolacja będzie trwała dwie długie godziny, które były męczące dla moich dwóch 4-latków i 6-latka po całym dniu siedzenia w samochodzie. Byli bardzo głodni, niespokojni i chcieli się bawić, co sprawiało, że stawali się coraz bardziej głośni i potrzebujący. Byliśmy żałośnie nie na miejscu w tej samozwańczej czterogwiazdkowej restauracji.

Jeden zestaw kredek podróżnych i jedna kolorowanka, którą przywieźliśmy, nie zabawiły ich na długo. Musiałam szybko wymyślić jakieś gry, które mogłyby odciągnąć myśli moich dzieci od długiego czekania. Nie zdawałam sobie z tego sprawy w tamtym czasie, ale te zajęcia pomogły moim dzieciom stać się bardziej uważnymi na otoczenie i złagodzić niektóre stresy związane z ich bólami głodu i niecierpliwością.

5 gier, które angażują zmysły

Jeśli masz długi czas oczekiwania, Twoje dziecko jest znudzone rozmową dorosłych lub po prostu chcesz pomóc swojemu dziecku zrelaksować się w zabawny i interaktywny sposób, wypróbuj te gry angażujące zmysły przy stole obiadowym.

Uważne widzenie

Uważna gra w szpiegowanie jest moim ulubionym ćwiczeniem w prawie każdych okolicznościach (długie spacery, długie oczekiwanie, długie podróże pociągiem itp.) Poproś dziecko, aby opisało rzeczy, które widzi w cichym otoczeniu. Wskaż przedmioty, których zwykle nie zauważa i opisz je. Możesz również poprosić dziecko o odgadnięcie nowego przedmiotu, którego nie zauważyło. Obrazy na ścianie, ciekawe lub sezonowe przedmioty i wszystko, co ma związek ze zwierzętami, zwykle intryguje moje dzieci.

Uważna degustacja

Okej, to się dzieje zanim jeszcze przyjedzie jakiekolwiek jedzenie. Po złożeniu zamówienia, poproś dzieci, aby wyobraziły sobie, jak będzie smakowało jedzenie lub napój, który zamówiły. Niech najpierw wyobrażą sobie zapach. Następnie niech wyobrażą sobie, że mają jedzenie lub napój w ustach. Zapytaj: czy jedzenie jest chrupiące, gładkie, bąbelkowe, itp. Jest to świetny sposób na ćwiczenie przymiotników i używanie wyobraźni do zwracania uwagi na to, jak coś może smakować.

dziecko obiad

Uważne słuchanie

Niech dziecko wsłucha się w dźwięki, które słyszy w pokoju. Powiedz, żeby szeptało wszystkie rzeczy, które słyszy, upewniając się, że robią to na zmianę. Ostatnio robiliśmy to w restauracji, która była w trakcie budowy na zewnątrz - było zabawnie zgadywać wszystkie narzędzia, których robotnicy używali w danym momencie. Można również poprosić dzieci o zamknięcie oczu i sprawdzenie, czy są w stanie lepiej skupić się na konkretnych dźwiękach, gdy odłączy się od nich jeden ze zmysłów.

Uważne oddychanie

Moje dzieci uwielbiają rysować, a tak się składa, że w tej chwili uczą się o kształtach. Uwielbiają też rysować na serwetkach restauracyjnych. Poproś dziecko, aby wzięło serwetkę i kredkę, a następnie narysowało trójkąt. Powinno robić wdech, gdy rysuje jeden bok, a potem wydech, gdy rysuje drugi. Dodatkowym wyzwaniem może być zamknięcie oczu podczas rysowania i oddychania (powinnam chyba zauważyć, że nie jest to zalecane, gdy restauracja ma serwetki z materiału!)

Uważne wąchanie (i smakowanie)

Kontynuuj uważną podróż nawet po przybyciu jedzenia - możesz zagrać w tę grę również z przystawkami. Poproś dziecko, aby powąchało jedzenie zanim weźmie kęs. Zapytaj je, czy smakuje tak, jak myślało. Czy smakuje zaskakująco?

Wszystkie te gry ćwiczyliśmy w restauracjach i w domu, ale te zadania związane z uważnym odczuwaniem mogą być idealne na nadchodzące Święta Dziękczynienia. Zachęcamy do zaangażowania całej rodziny w przygotowania do posiłku!

Zapoznaj się z tym przyjaznym rodzicom źródłem informacji, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak włączyć mindfulness do swojego domu lub rodzinnych wyjść: 10 Mindful Minutes: Daje nasz dzieciom - i nam samym - społeczne i emocjonalne umiejętności zmniejszać stres i niepokój dla zdrowszego, szczęśliwszego życia.