Zwiększ swoje szanse na pracę dzięki eLearningowi
Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy dzięki e-learningowi
Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje ponury obraz globalnego bezrobocia do końca 2017 roku: Bezrobocie przekroczy granicę 200 milionów po raz pierwszy w historii. W związku z tym, poszukiwanie pracy może okazać się bardziej konkurencyjne w miarę zbliżania się końca roku, ponieważ przewiduje się, że ponad 1,1 miliona osób zostanie bez pracy do końca roku. Jakkolwiek przygnębiająco to brzmi, bez względu na status rynku pracy, czy próbujesz szczęścia w zatrudnieniu po raz pierwszy, czy szukasz bardziej zielonych pastwisk, lądowanie pracy, którą chcesz wymaga, abyś wyróżniał się wśród innych wnioskodawców. Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć, jest doskonalenie umiejętności, które już posiadasz lub uczenie się zupełnie nowych umiejętności, które sprawią, że będziesz bardziej atrakcyjny dla potencjalnych pracodawców. Na szczęście eLearning może w tym pomóc. Przyjrzyjmy się, jak możesz poprawić swoje szanse na pracę dzięki e-learningowi:
Dla rzeczywistego procesu poszukiwania pracy
Pisanie CV
Jeśli nie jesteś znaną osobowością lub nie wypracowałeś sobie reputacji w swojej dziedzinie, w większości przypadków potencjalni pracodawcy po raz pierwszy dowiadują się o Tobie z Twojego CV. CV (curriculum vitae), według SkillsYouNeed, powinno pokazywać, dlaczego pracodawcy powinni zatrudnić właśnie Ciebie, a nie innych kandydatów ubiegających się o to samo stanowisko.
W związku z tym, pamiętaj o następujących rzeczach podczas tworzenia swojego CV:
- Łatwość skanowania.
CV nie są dokładnie czytane za pierwszym razem. Rekruterzy zazwyczaj skanują je tylko przez około 25 sekund. - Opis stanowiska + osiągnięcia.
Nie mów tylko o tym, jakie stanowiska zajmowałeś. Ważniejsze jest podkreślenie Twoich osiągnięć, a konkretnie korzyści, jakie firma czerpie z Twojego wkładu. - Dostosowane do branży.
Jeśli starasz się o pracę w branży inżynieryjnej lub wysoce technicznej, artystycznie zaprojektowane CV może nie być dobrym pomysłem. Zachowaj swobodę twórczą dla takich dziedzin jak projektowanie i reklama.
Identyfikacja właściwych możliwości
Chcesz zawęzić swoje perspektywy do stanowisk, które są dla Ciebie odpowiednie. Jednak znalezienie właściwej pracy nie jest tak proste, jak "robienie tego, co kochasz" lub "podążanie za swoją pasją". Psycholog i autorka Heidi Grant-Halvorson zaleca wybór kariery, która pokrywa się z Twoimi umiejętnościami i wartościami.
Przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej
Etap rozmowy kwalifikacyjnej rozpoczyna się, gdy potencjalny pracodawca już zainteresował się Twoim CV i wszystko, czego potrzebujesz, to przekonać go, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko. Twój wskaźnik sukcesu będzie w dużej mierze zależeć od umiejętności, które posiadasz, ale twoje zachowanie podczas rozmowy i jak ramki swoje odpowiedzi na czasami podchwytliwe pytania mogą również klincz umowy.
Umiejętności, które należy zabrać ze sobą do pokoju wywiadu obejmują:
- Umiejętności słuchania.
- Dobra komunikacja niewerbalna.
- Właściwy grooming.
- Używanie odpowiedniego języka.
- Nie mówienie zbyt wiele, bycie zbyt znanym lub zbyt zarozumiałym.
- Zadawanie pytań.
Odświeżanie, uaktualnianie i doskonalenie swoich umiejętności
Kursy odświeżające
Kursy doszkalające są związane z Twoim wykształceniem licencjackim lub branżą docelową, a wiele z nich jest dostępnych online, jak ten od Nursing Knowledge. Kurs przeznaczony jest dla pielęgniarek, które nie pracują już od jakiegoś czasu i zawiera niezbędne i aktualne informacje, które pomogą im w powrocie do pracy.
Lekcje uzupełniające
Dodatkowe umiejętności, które warto rozwijać, to między innymi znajomość pakietu Microsoft Office, przetwarzanie danych, planowanie i badania, przywództwo i zarządzanie, a nawet praca zespołowa i umiejętności interpersonalne. Oczywiście, dodatkowe lekcje eLearningu, które wybierzesz, powinny być zgodne z Twoimi zainteresowaniami i celami zawodowymi.
Dla kreatywnych, zapoznanie się z oprogramowaniem projektowym innym niż to, z którego już korzystasz, jest zaletą, np. samouczki Photoshopa, aby doskonalić swoje umiejętności edycji i manipulacji zdjęciami.
Nowe umiejętności
Możesz również poświęcić czas na naukę czegoś nowego. Zajmij się gotowaniem, muzyką lub kreatywnym pisaniem. Wszystko zależy od tego, co Twoim zdaniem pomoże Ci udoskonalić się jako osobie poszukującej pracy, możesz też wybrać jakąś przypadkową umiejętność, która zapewni Ci zajęcie. Kto wie, może odkryjesz, że jesteś bardziej efektywny w innej dziedzinie.
Możesz również szkolić się w zakresie umiejętności, które pozwolą Ci zdobyć dobrze płatną pracę. Aby uzyskać informacje na temat tego, na jakiej poszukiwanej pracy skupić swoje wysiłki w zakresie zdobywania umiejętności, sprawdź te przykładowe opisy stanowisk pracy od Betterteam.
Słowo końcowe
Poszukiwanie pracy to żmudny proces, więc musisz uzbroić się w odpowiedni zestaw umiejętności i wiedzy, aby zapewnić sobie wymarzone stanowisko. Dzięki e-learningowi, a nawet tradycyjnej nauce w szkole, możesz zdobyć praktyczne umiejętności, które pomogą Ci przejść przez ten proces. Możesz również dowiedzieć się więcej o wybranej dziedzinie dzięki kursom odświeżającym i uzupełniającym.
Ostatecznie, wpływ eLearningu na Twoje perspektywy zawodowe sprowadza się do Twojej chęci do nauki i doskonalenia się.