single

Naturalny olejek do twarzy i ciała - jaki wybrać?

Od tysięcy lat naturalne oleje są wykorzystywane do pielęgnacji skóry i ciała. Kremy i maści z naturalnych olejów roślinnych były stosowane do pielęgnacji skóry już w starożytnym Egipcie. Kosmetyki naturalne przeżywają dziś swój renesans. Wzrasta świadomość konsumentów i rośnie zapotrzebowanie na kosmetyki naturalne, które nie zawierają konserwantów, silikonów i sztucznych barwników. W jakie olejki do ciała i twarzy warto zainwestować?

Krótka historia naturalnych olejków

Od tysięcy lat naturalne oleje są wykorzystywane jako kosmetyki. Eksperci za miejsce narodzin kosmetyków uważają starożytny Egipt. Królowa Kleopatra napisała pierwszy podręcznik kosmetyczny. Papirus Ebersa, który pochodzi z 1500 roku p.n.e., zawiera setki opisów produktów kosmetycznych.

Starożytny Egipt stosował różne maści, kremy i naturalne olejki roślinne, w tym oliwę z oliwek, olej Moringa, olej rycynowy i olej sezamowy.

Kleopatra uwielbiała krzemionkowe maseczki na twarz i kąpiele w mleku. Kosmetyki z roślin były szeroko stosowane aż do XIX wieku. Później do produkcji kosmetyków zaczęto używać syntetycznych związków chemicznych. Doprowadziło to do znacznych oszczędności, ale kosmetyki zaczęły tracić swoje aktywne składniki.

Kosmetyki wytwarzane z surowców roślinnych przeżywają dziś odrodzenie. Popyt na kosmetyki zawierające naturalne olejki roślinne wzrósł ze względu na świadomość konsumentów.

Jak powstają naturalne olejki?

Do ich produkcji potrzebna jest roślina oleista. Surowcem są nasiona i miąższ owoców. Istnieje wiele sposobów wytwarzania naturalnych olejów. Najpopularniejsze metody to tłoczenie i ekstrakcja lotnymi rozpuszczalnikami. Oleje te są nierozpuszczalne w wodzie. Do takich olejów zalicza się olej sezamowy, kokosowy i arganowy.

Można również destylować oleje z parą wodną lub macerować. Surowcem są kwiaty, liście i korzenie roślin. W ten sposób powstaje lotna i płynna substancja zwana olejkiem eterycznym. Zarówno oleje nierozpuszczalne w wodzie, jak i olejki eteryczne dostępne są w kosmetykach sprzedawanych w aptekach i drogeriach.

Naturalne olejki - właściwości

Oba olejki mają wiele cennych właściwości. Te naturalne olejki to:

  • flawonoidy,
  • tans
  • saponiny.

Garbniki działają przeciwzapalnie, chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi i utratą wody. Mają również właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe. Flawonoidy to jeden z antyoksydantów. Działają przeciwzapalnie i mogą wzmacniać naczynia włosowate. Podobne działanie obserwuje się w przypadku saponin.

Olejki eteryczne mają przyjemne zapachy i przede wszystkim posiadają właściwości przeciwzapalne i antybiotyczne. Niektóre olejki nawilżają skórę, inne ją odżywiają. Jeszcze inne ujędrniają ją. Ważne jest, aby poznać właściwości poszczególnych olejów roślinnych, aby wybrać odpowiedni produkt dla swojej skóry. Kosmetyki często zawierają wiele olejów roślinnych. Warto przyjrzeć się składowi makijażu przed zakupem.

Naturalne olejki do twarzy

Naturalne olejki do twarzy

Naturalne olejki do twarzy zawierają wysokie stężenie składników aktywnych, które wnikają głęboko w skórę. Choć działają skuteczniej niż kremy, nie oznacza to, że stosując olejek należy pominąć krem. Kosmetolodzy zalecają, aby używać ich razem z kremami do twarzy, ponieważ wzajemnie się uzupełniają.

W aptekach i drogeriach dostępnych jest wiele olejków do twarzy. Mogą być one odżywcze, przeciwzmarszczkowe lub przeciwtrądzikowe, nawilżające, rozjaśniające, regenerujące. Warto wybierać naturalne olejki do twarzy w sklepie DOMIURODA, które odpowiadają potrzebom skóry. Jeśli skóra wymaga nawilżenia, warto poszukać kosmetyków, które zawierają oliwę z oliwek, olej kokosowy lub z orzechów makadamia.

Dla skóry dojrzałej najlepsze są kosmetyki z olejem arganowym i olejem z pestek malin. Olej lniany polecany jest do cery trądzikowej. Olejek różany to dobra propozycja kosmetyczna dla osób z cerą naczyniową.

Naturalne olejki do skóry wrażliwej

Naturalne olejki do twarzy wykonane z surowców roślinnych mają wyższy poziom substancji aktywnych. To sprawia, że nie nadają się do wszystkich rodzajów skóry. Ze względu na wiele substancji aktywnych, skóra wrażliwa może być podrażniona. Olej migdałowy jest odpowiedni dla skóry wrażliwej, ponieważ łagodzi podrażnienia i stany zapalne.

Naturalne olejki do ciała

Naturalne olejki do ciała powinny być stosowane przede wszystkim do nawilżania i ujędrniania skóry. Dobrym wyborem do codziennej pielęgnacji ciała jest olejek grejpfrutowy, który pobudza metabolizm organizmu oraz sprzyja naturalnej regeneracji i odnowie.

Na rynku kosmetycznym coraz częściej pojawiają się uniwersalne olejki do ciała i twarzy, które zawierają kilka olejków o cennych właściwościach.