single

Jak dobrze rozumiesz znaczenie ewaluacji eLearningu?

Jak dobrze znasz eLearning? Jak dobrze rozumiesz znaczenie ewaluacji szkoleń w eLearningu, gdy decydujesz się na firmę tworzącą LMS na zamówienie?

Ewaluacja eLearningu: Jak dużo o niej wiesz?

Twoje niestandardowe rozwiązania eLearningowe są niekompletne bez starannych i mądrych metod ewaluacji. Widzisz, jeśli Twoi użytkownicy nie znają swoich postępów i nie rozumieją obszarów, w których im brakuje, nie ma sensu kontynuować procesu uczenia się.

Co jest kluczem do sukcesu eLearningu?

Oczywiście, jest to ocena, lub szczerze mówiąc, każdy kurs lub program e-learningowy, w którym zamierzasz się zapisać, będzie całkowicie bezcelowy bez solidnych metod oceny w miejscu. Metody te będą koncentrować się na ciągłym doskonaleniu, a także pomogą Ci w następujących kwestiach:

  • Określić jakość modułu eLearningowego
  • Ocenić skuteczność programu
  • Mierzyć i porównywać wyniki w oparciu o ciągłe doskonalenie
  • Zrozumieć zalety i wady danego kursu e-learningowego, modułu lub programu
  • Pomóc studentom wprowadzić ulepszenia

Rodzaje ewaluacji eLearningu

Ocena eLearningu jest kluczowa dla sukcesu studentów, a także wyjaśnia dość powszechny mit z nią związany. A mianowicie, że jest ona dokonywana zazwyczaj po zakończeniu kursu. Twoja firma tworząca LMS na zamówienie powie Ci, że jest to całkowicie błędne! Ewaluacja może i powinna mieć miejsce na różnych etapach programu, takich jak:

  • Przed rozpoczęciem eLearningu potrzebna jest ocena programu, aby efektywnie zaplanować eLearning.
  • W trakcie procesu eLearningu, będziesz musiał podjąć procedury oceny formatywnej, aby zapewnić ciągłe doskonalenie.
  • Po zakończeniu eLearningu, ocena sumatywna jest dokonywana przede wszystkim w celu określenia wyników.

elearning

Zajęcia online, korepetycje, moduły eLearning lub niestandardowe rozwiązania e Learningowe często zawierają wiele elementów. Jest to oczywiście wirtualna klasa, ale nie brakuje w niej treści, które można wykorzystać. Tak, szkolenia online są bardzo atrakcyjne i często wyposażone w imponującą grafikę i animacje. Są one w stanie przekazać istotne informacje, ale ich skuteczność może być mierzona tylko wtedy, gdy masz niezbędne narzędzia do pracy.

Jaka jest Twoja reakcja na naukę?

Jaki jest poziom zadowolenia studenta? Jak to sprawdzisz? Jaki jest ich poziom zainteresowania i jak bardzo studenci uważają, że treści, których się uczą są wciągające? Kiedy jesteś w stanie to zdefiniować, możesz skutecznie zrozumieć, co uczący się myślą i czują o module szkoleniowym lub kursie e-learningowym. Dzisiaj mamy wiele modeli i narzędzi do tworzenia aplikacji edukacyjnych, które pozwalają nam mierzyć zaangażowanie uczestników, co jest bardzo istotne dla sukcesu każdego kursu e-learningowego. Stopień, do którego studenci lub uczestnicy są aktywnie zaangażowani w kurs, będzie definiować jego sukces w bardzo dużym stopniu, a także udowodni jego trafność. Jak to się dzieje, że trafność staje się częścią tego procesu? To proste! Trafność jest tutaj kolejnym kluczem. Jeśli kurs, na który zapisali się uczestnicy nie jest odpowiedni lub nie jest tym, czego szukają, nie będą mieli z niego żadnego pożytku, kiedy będą w swojej pracy i będą chcieli zastosować to, czego nauczyli się na szkoleniu.

Dlatego też, po raz kolejny pokazuje to, jak ważna staje się ocena kursu e-learningowego. Potrzebujesz więcej uzasadnienia? Starannie przeprowadzona ewaluacja pomaga również zmierzyć reakcję studentów lub uczestników na dany program szkoleniowy lub działanie.

Sposób ewaluacji

Wiesz, że najlepszym sposobem na ocenę sukcesu lub postępu kursu szkoleniowego online jest zmierzenie reakcji studentów. Konieczne będzie przeprowadzenie badań za pomocą formularzy opinii i kwestionariuszy. Pomogą one określić skalę zadowolenia, na której należy oprzeć ankietę, w pierwszej kolejności. Możesz poprosić studentów, aby ocenili efektywność kursu w takich kategoriach jak: doskonały, bardzo dobry, dobry, uczciwy lub słaby. Należy jednak najpierw odpowiednio zaprojektować narzędzia ewaluacyjne, ponieważ zazwyczaj są one źle stworzone do swoich celów, a częściej nie spełniają swojej funkcji, ponieważ są niepotrzebnie długie i trudne w użyciu. Bardzo łatwo jest również zadawać niewłaściwe pytania. Może to prowadzić do zbierania błędnych i nieistotnych danych, które z kolei nie są w ogóle przydatne. Więc, jakie narzędzia ewaluacji eLearningu zamierzasz dzisiaj wybrać?