single

Zajęcia rozwijające motorykę małą

Jak większość ludzi w dzisiejszych czasach, spędzam cały swój czas w domu z moimi dziećmi. W tym czasie musiałam przygotować dla mojej córki kilka zajęć odpowiednich dla przedszkola. Zazwyczaj uczęszcza ona do przedszkola przez sześć godzin dziennie, ale teraz jest w domu w pełnym wymiarze godzin z moim mężem i ze mną, ponieważ staramy się jak najlepiej zarządzać dniem każdego z nas, gotując, sprzątając, bawiąc się i ucząc, co musi się wydarzyć - nie wspominając o naszych skromnych próbach wykonania naszej własnej pracy. Jest to wyzwanie, delikatnie mówiąc.

W miarę moich możliwości staram się angażować mojego przedszkolaka w codzienne czynności, takie jak pranie czy gotowanie. Spędzam też dużo czasu na bieganiu i zabawie z nią, tak jak to zwykle robimy popołudniami po szkole. Ale ostatnio zdałam sobie sprawę, że ona potrzebuje czegoś więcej. Zaczęłam więc zastanawiać się, jak stworzyć dla niej łatwe, przyjazne przedszkolakom centra eksploracji. Mój mózg nauczyciela z podstawówki natychmiast zaczął skupiać się na jej zdolnościach motorycznych.

Rozwijanie drobnej motoryki pomaga przygotować dzieci do używania takich narzędzi jak kredki, ołówki i nożyczki. Drobne umiejętności motoryczne są również ważne dla wykonywania podstawowych umiejętności życiowych, takich jak karmienie się i zapinanie guzików koszuli. Lata przedszkolne to najlepszy czas dla dzieci, aby pracować nad budowaniem mięśni dłoni i koordynacji ręka-oko.

dziecko

Mając to na uwadze, zaczęłam zbierać materiały, które już miałam w domu i zaprojektowałam dla mojej córki kilka centrów rozwoju umiejętności motorycznych. Oto kilka moich ulubionych prostych i wciągających zajęć, które możesz wypróbować ze swoim małym uczniem, aby wzmocnić jego umiejętności motoryczne.

  1. Stuknij w dno! Weź czystą butelkę z rozpylaczem i napełnij ją wodą. Ustaw zabawki, takie jak klocki lub figurki zwierząt, na wysokości oczu dziecka. Niech spryskują zabawki, dopóki ich nie strącą. W razie potrzeby można dostosować odległość między dzieckiem a zabawkami. Uwaga: To świetne ćwiczenie można wykonywać na dworze lub w wannie.
  2. Zrób naszyjnik z koralików. Używając sznurka, włóczki lub wycioru do rur, poproś dziecko, aby stworzyło naszyjnik z koralików lub suszonego makaronu. Zacznij od koralików lub makaronu, które mają szersze otwory, a następnie przejdź do węższych, gdy dziecko opanuje tę umiejętność.
  3. Klamerki na pudełku. Znajdź puste, solidne pudełko i poproś dziecko, aby umieściło klamerki na jego krawędziach. Wyzwaniem dla tej aktywności jest umieszczenie kawałków materiału lub małych szmatek na sznurku z klamerkami, podobnie jak w przypadku prawdziwej liny do ubrań!
  4. Ściśnij go! Pokaż dziecku, jak złapać pomponik lub bawełnianą kulkę za pomocą dużej pincety lub szczypiec. Daj im foremkę do muffinek lub pustą skrzynkę po jajkach i poproś, aby posegregowały pomponiki według koloru lub rozmiaru i umieściły je w odpowiednich szczelinach.
  5. Putty lub play dough. Możesz wypróbować ten przepis na ciasto do zabawy domowej roboty lub użyć kupionego w sklepie. Zachęć dziecko do toczenia ciasta całą dłonią, aby zrobić z niego robaki lub węże. Pokaż im, jak formować kulki, krążąc ciastem między dłońmi. W zależności od wieku dziecka, może ono nawet nauczyć się ciąć plastikowym nożem lub nożyczkami. Zwykłe ściskanie ciasta do zabawy lub kitu w dłoniach działa cuda dla umiejętności motorycznych.
  6. Fasolowa sztuka. Weź kawałek mocnego papieru, takiego jak papier konstrukcyjny, karton lub tektura. Niech dziecko narysuje prosty obrazek (lub Ty możesz narysować go za nie). Następnie poproś, aby odrysowało linie na obrazku za pomocą mokrego kleju i pokaż, jak umieścić fasolki na kleju. W rezultacie powstanie trójwymiarowe dzieło sztuki! Ściskanie fasoli kciukiem i palcem wskazującym wzmacnia te same mięśnie, które są potrzebne do chwytania ołówka. Uwaga: Możesz to zrobić również z pomalowanym suszonym makaronem.
  7. Przelewanie wody. Umieść kroplę lub dwie barwnika spożywczego w małym przezroczystym plastikowym kubeczku. Najpierw poproś dziecko, aby poćwiczyło przelewanie wody z jednego kubka do drugiego. Może nawet poćwiczyć mieszanie kolorów. Następnie daj dziecku kroplomierz do oczu i pustą tackę na kostki lodu. Poproś dziecko, aby wyciągnęło trochę wody z pojemnika za pomocą zakraplacza i przeniosło ją do różnych części tacki na kostki lodu.
  8. Tworzenie durszlaka. Wyjmij durszlak, odwróć go do góry nogami i umieść na dużym talerzu lub tacy. Daj dziecku trochę surowego spaghetti lub pipe cleanerów i płatków śniadaniowych w kształcie litery "O". Wymodeluj, jak przewlec spaghetti (lub wycior) przez otwory w durszlaku, a następnie nawlecz płatki na każdy kawałek. Zobacz, jak wysoka może być twoja wieża z płatków śniadaniowych!

Jest mnóstwo wspaniałych zajęć dla przedszkolaków, które rozwijają ich zdolności manualne. Te konkretne zajęcia to tylko kilka z nich, które znam i lubię, szczególnie dlatego, że są stosunkowo łatwe do wykonania i wyczyszczenia oraz wymagają bardzo niewielu materiałów. Nie tylko są świetne dla angażować twój małą jeden i utrzymywać one bawić się dla few cennych chwil, ale są także znakomici dla kinder readiness. Możesz być spokojny wiedząc, że podczas zabawy dziecko wzmacnia mięśnie rąk, koordynację ręka-oko i drobne umiejętności motoryczne.