single

Hiszpańskie cyfry - maraton językowy dla każdego

Aby nauczyć się hiszpańskiego, trzeba być inteligentnym i sprawnym umysłowo. Ten piękny język nie jest łatwy do nauczenia się, jeśli korzysta się tylko z klasycznych metod przyswajania wiedzy. Liczby w języku hiszpańskim są doskonałym przykładem tematu, który jest łatwy do opanowania.

W tym artykule opiszę moją metodę nauki hiszpańskiej wymowy i pisowni. Jest ona łatwa i przyjemna, ale wymaga praktyki.

Nauka hiszpańskich liczb jest jak bieg długodystansowy. Tylko ci, którzy mają odpowiednią strategię, przygotowanie psychiczne i fizyczne, mogą dotrzeć do mety.

Sprinterzy mogą ukończyć maraton z imponującą prędkością, ale często są powolni. Nie jest możliwe nauczenie się hiszpańskich liczb w jeden dzień.

Ta umiejętność wymaga praktyki, praktyki i jeszcze więcej praktyki. Można ćwiczyć inteligentnie i dobrze się przy tym bawić.

Problem z zapamiętywaniem hiszpańskich liczb

Z pasją uczyłem się zasad gramatyki hiszpańskiej i zauważyłem pewien problem, który nie dawał mi spać przez jakiś czas. Chciałem się dowiedzieć, co jest przyczyną tego problemu i jak go rozwiązać.

Zastanawiałem się, dlaczego moi uczniowie mają problemy z hiszpańskimi liczbami i wymową.

Uczę ich tego od początku szkoły podstawowej. Na każdej lekcji z reguły używam liczebników.

Czytaj więcej: Liczby w hiszpańskim - wymowa

Jak to jest możliwe, aby płynnie mówić i pisać hiszpańskie cyfry?

Czy masz na myśli liczbę nowych słów, które są potrzebne?
A może chodzi o trudności z zapamiętaniem pewnych schematów związanych z konstrukcją hiszpańskich liczebników?
A może przekonanie, że temat jest zbyt prosty i wymaga zbyt wiele czasu?

Mówi się, że prawda leży gdzieś pomiędzy i ja wierzę, że tak właśnie jest.

Prawda jest taka, że liczebników nie da się nauczyć łatwo, z grubsza, ani na pamięć. (Czy jest jakieś inne określenie, którego mógłbym tu użyć? - śmiech

Jest trudna do opanowania ze względu na mnogość cyfr i skomplikowane zasady ich tworzenia. Jest to żmudne zadanie, które wymaga powtarzania i częstego używania, szczególnie dla tych, którzy dopiero zaczynają uczyć się hiszpańskiego.

Jak nauczyć się hiszpańskich liczebników?

Jest sposób, aby sobie z tym wszystkim poradzić.

Podziel proces nauki na proste kroki i schematy. Nauka hiszpańskiego w małych, sprytnych kawałkach ułatwi Ci proces uczenia się.

Ten artykuł koncentruje się na tych etapach i przedstawia proste narzędzie, które pozwoli Ci ćwiczyć wielokrotne liczenie.

Takie podejście opiera się na najlepszych wzorcach uczenia się. Najlepiej uczymy się, szukając podobieństw i wzorców, ale nie będę się zbytnio zagłębiał w szczegóły, bo to temat na inny artykuł.

Możesz przeczytać moje przemyślenia na temat hiszpańskich cyfr i znaleźć skróty, które ułatwią Ci proces nauki.

Ten artykuł zakończę stwierdzeniem, że jeśli nie nauczysz się cyfr po hiszpańsku na początku swojej przygody z tym językiem, spowoduje to wiele problemów w Twojej przyszłej edukacji.

Tak samo jest z matematyką. Nie będziesz w stanie rozwiązywać skomplikowanych operacji matematycznych, jeśli od samego początku nie nauczysz się poprawnie dodawać.

Czego szukasz w hiszpańskich liczbach?

Niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz i z kim rozmawiasz, prędzej czy później będziesz potrzebował informacji wyrażonych za pomocą liczb.

Dotyczy to na przykład podania daty i godziny, zapytania o cenę lub uzgodnienia z przyszłym pracodawcą wysokości wynagrodzenia. Liczby mogą być również używane do określania kolejności i ilości przedmiotów i osób.

Nawet jeśli dana osoba pracuje w restauracji lub barze, pierwszą rzeczą, której będzie potrzebować, jest umiejętność płynnego posługiwania się liczbami.

Nie można porozumiewać się z ludźmi w najbardziej podstawowych sprawach życia codziennego, jeśli nie zna się dobrze liczb. Nie ma nic gorszego niż próba zapamiętania prostych liczb podczas płacenia za kawę lub chleb.

Można się tego nauczyć z czasem.

Od czego zacząć naukę hiszpańskich cyfr?

W Langście liczby są nauczane na trzeciej lekcji. Kiedy zadawane jest pytanie, uczniowie uczą się podstawowych działań matematycznych na pierwszej lekcji.

Cuantos anos tienes? (Ile lat mają twoi?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba znać liczbę odpowiadającą swojemu wiekowi. Nie ma prostszego pytania niż to, które wymaga znajomości hiszpańskich liczebników.

To samo dzieje się, gdy pytamy np.

Cuantos hermanos tienes? (Ile masz rodzeństwa/ ilu masz braci?).
Zadając kilka prostych pytań, wiemy, że nie możemy żyć bez liczb. O ile oczywiście nie wolisz wskazywać liczb palcami, licząc na zrozumienie rozmówcy. Nie jest to rozwiązanie, które polecam.

Moi uczniowie uczą się, że hiszpańskie liczebniki można podzielić na główne i porządkowe oraz że mogą one być męskie lub żeńskie. Napiszę o tym więcej, więc oczekujcie na mój następny wpis.

Nauka hiszpańskich liczebników to proces.
Oto 9 kroków, które, jeśli będziesz je wykonywać jeden po drugim, pomogą Ci w łatwy i przyjemny sposób poznać zasady tworzenia hiszpańskich liczebników.

Ważne jest, abyś uczył się ich w podanej poniżej kolejności, ponieważ drugi krok bezpośrednio wiąże się z pierwszym.

liczydło

Przejdźmy więc do rzeczy i rozpocznijmy prawdziwy proces nauki. Najważniejsza rzecz, czyli liczebniki podstawowe.

Opanowanie pierwszych dziesięciu cyfr jest niezbędne dla liczby 10.
Łatwo jest opanować liczby hiszpańskie. Łatwo jest nauczyć się pierwszych dziesięciu cyfr (0-9) i liczby 10. Jest to tak proste i oczywiste, że aż zabawne.

Sprawa wygląda następująco:

0 - Cero
1 - uno / una / un - różnicę wyjaśnię później
2 - dos
3 - tres
4 - cuatro
Cinco - 5
6 za seis
7 za cenę siete
8 za ocho
9 - nueve
10 - diez

W tym miejscu wymagana jest dokładność. Ważne jest, aby prawidłowo zapamiętać podstawowe liczby, aby móc przejść dalej. Podobnie jak w języku polskim, hiszpańskie liczby powyżej dziesięciu są tworzone z nazw podstawowych liczebników. Jest to przydatny schemat, z kilkoma wyjątkami.

Naucz się ich na pamięć, przećwicz je, a potem często ich używaj. Możesz zostać mistrzem olimpijskim w poprawnym, płynnym i dokładnym zapisie tych liczb. Będzie to bardzo ważne.

To jest dopiero początek. Istnieją pewne nieprawidłowości, o których musisz wiedzieć, zanim zrobisz kolejny krok.

2. Hiszpańskie liczby pomiędzy 11 a 15 lub nieregularne dwanaście
Przejdźmy dalej. Zanim dodasz setki, tysiące i miliony dolarów, musisz zaakceptować, że istnieją pewne quasi-wyjątki od hiszpańskich liczb. Są to liczby 11-15.

Ich wyjątkowość polega na tym, że nie można ich utworzyć bezpośrednio według tego samego schematu, co pozostałych liczb.

Legenda głosi, że liczby te noszą nazwę... nikt nie wie, dlaczego tak się nazywają. W wymowie tylko trochę przypominają liczby 1-5.

Musisz je sobie wbić do głowy. W przeciwnym razie trudno będzie je zapamiętać.

Oto szczegóły:

11 - Once
12 - doce
13 - trece
14 - catorce
15 - quince

3 - Liczby od 3 do 19
Z czasem będzie coraz łatwiej. Znając podstawy, będziesz w stanie zbudować więcej hiszpańskich liczebników.

To są miejsca, w których zaczynają działać wzory. Radzę zwrócić na nie uwagę.

Połączenie dieci, które odnosi się do diez, czyli dziesięciu, oraz cyfr od 6 do 9 tworzy liczby od 16 do 19. Dzięki temu schematowi łatwo będzie zbudować poprawne słowa, po prostu zapamiętując go. Łatwo jest zapamiętać regułę tworzenia wyrazów.

Przyjrzyj się, jak ona wygląda:

16 - dieciseis
17 - diecisiete
18 - dieciocho
19 - diecinueve

4. Nauka dziesiątek
Wszystko idzie dobrze. Mam nadzieję, że biegle posługujesz się 20 pierwszymi liczbami języka hiszpańskiego.

Zaczynamy dostrzegać wzory, które są łatwiejsze do zapamiętania, oraz większe liczby, które łatwiej jest zapamiętać.

Zanim zaczniemy szlifować dziesiątki i jedynki, proponuję, abyśmy zmienili kaliber i nauczyli się pełnych dziesiątek od 20 do 100.

Pozwoli to na pozbycie się małych liczb i pomoże w nauce liczb hiszpańskich. W efekcie zwiększy się zasób słownictwa liczbowego.

Ta metoda pomoże Ci nauczyć się innych liczb, od 20 do 10, a nawet tego, co znajduje się między dziesiątkami.

Hiszpańskie dziesiątki są nazywane w ten sposób:

10 - diez (dla przypomnienia)
20 - veinte
30 - treinta
40 - cuarenta
50 - cincuenta
60 - sesenta
70 - setenta (wyjątek)
80 - ochenta
90 - noventa (wyjątek)
100 - cien

W liczbach 70 i 90 występują dwa wyjątki od reguły.

Nazwy tych liczb nie zawierają dziewiątek i siódemek, tak jak to jest w cyfrach podstawowych. Litera i znika w siódemce w liczbie 70, a dziewiątka w liczbie 90 ma zmienioną wymowę. Liczby te są wyjątkami, więc naucz się ich na pamięć.

5. Tworzenie liczb od 20 do 29
Nadszedł czas, aby zmierzyć się z ostatnią trudnością w nauce hiszpańskich liczb. Chodzi o tworzenie liczb w zakresie od 20 do 29.

Po pierwsze, liczba 20 (veinte), różni się nieco w wymowie i pisowni od pozostałych dwudziestek w tym przedziale liczbowym. Najlepiej jest potraktować ją jako pół-wyjątek i dodać do słownictwa, które już znasz.

Jest to również łatwe, ponieważ stosujemy zasadę, która pozwala nam tworzyć liczebniki bez ich zapamiętywania. Ponownie korzystamy ze schematu tworzenia, a nie zapamiętywania.

Hiszpańskie liczebniki od 21 do 29 mogą być utworzone przez połączenie veinti z liczbami podstawowymi (czyli od 1 do 9). Można je łączyć bez użycia dodatkowych znaków lub spacji.

Wszystko wygląda następująco:

20 - veinte (quasi-wyjątek)
21 - veintiuno
22 - veintidos
23 - veintitres
24 - veinticuatro
25 - veinticinco
26 - veintiseis
27 - veintisiete
28 - veintiocho
29 - veintinueve

Na koniec należy pamiętać, że v czyta się tak samo jak b.

Nie jest to takie złe, jak się wydaje. Trzeba tylko pamiętać o wyjątkach i stosować pewne reguły dla innych liczb. Łatwo jest się tego nauczyć.

6. Tworzenie liczb od 30 do 99
Niektórzy ludzie uważają, że życie zaczyna się w wieku 30 lat. To samo słyszałem o wieku 40 i 50 lat. Chociaż nie wiem, kiedy moje życie się skończy, wiem, że tworzenie liczb od 30 do 99 jest zabawne i łatwe.

Łatwo jest je tworzyć, używając prostego schematu.

Zwróć uwagę.

Aby utworzyć liczebniki zaczynające się od trójki z przodu, aż do 99, należy połączyć poznane wcześniej dziesiątki z kreskami i dodać do nich liczebnik podstawowy, który zapewne znasz już z początkowych akapitów.

Choć brzmi to skomplikowanie, w praktyce jest to całkiem proste.

Zobacz:

30 - treinta
31 - treinta y uno
32 - treinta y dos
33 - treinta y tres
...
40 - cuarenta
41 - cuarenta y uno
42 - cuarenta y dos
43 - cuarenta y tres
...

50 - cincuenta
51 - cincuenta y uno
52 - cincuenta y dos
53 - cincuenta y tres
...

Możesz kontynuować, aż dojdziesz do 99. To takie proste.

Pierwsze 100 słów w języku hiszpańskim jest łatwe do nauczenia. Wystarczy tylko kilka podstawowych zasad i trochę pracy pamięciowej. I umiejętności połączenia tego wszystkiego w całość.

7 Hiszpański: Tworzenie liczb większych niż 100 lub setki
Witamy w świecie "dużych liczb". Sto to sto... nie idzie się na milę...

Okazuje się, że hiszpańskiego słowa oznaczającego "100" - cien, nie da się wywnioskować z nazwy żadnej liczby. Trzeba się go nauczyć na pamięć.

Łatwiej jest utworzyć setki hiszpańskich słów z tym słowem niż z poprzednimi. Nie ma myślnika (np. Ten schemat używa y. Pamiętaj, że słowo "cien" zmienia się w "ciento". Do słowa sto - Cien, musisz dodać słowo -to. Proste.

Hiszpańskie liczebniki większe niż 100 tworzy się po prostu przez dodanie słowa ciento do kolejnych hiszpańskich liczebników. W ten sposób liczymy od jednego. Między nimi jest tylko jedna spacja.

Jest to:

 • 100 - cien
 • 101 - ciento uno
 • 102 - ciento dos
 • 103 - ciento tres
 • ...
 • 110 - ciento diez
 • 111 - ciento once
 • 120 - ciento vente
 • 121 - ciento veintiuno
 • 130 - ciento trenta
 • 134 - ciento treinta y cuatro
 • ...
 • 199 - ciento noventa y nueve

Jeśli chodzi o liczby 200 i wyższe, zasada jest prosta.

Można dodać do ciento podstawowe liczebniki, zanim zostaną one połączone ze słowem ciento.

Pamiętaj tylko, aby dodać końcówkę "-s" do ciento, aby utworzyć liczbę mnogą dla cien.

Weźmy taki przykład:

200 - doscientos
300 - trescientos
400 - cuatrocientos
...
700 - setecientos
...
900 - novecientos

Cała zabawa kończy się po złożeniu poszczególnych klocków w całość.

Jeśli chcesz użyć jakiejś liczby, np. 421, najpierw dowiedz się, ile jest w niej setek (cuatrocientos). Następnie dodaj dziesiątki i jedynki ze spacjami, biorąc pod uwagę zasady ich tworzenia. W tym przypadku 421 to cuatrocientos varietiuno

Oto kilka innych przykładów:

692 - seiscientos noventa y dos
729 - setecientos Veintinueve - (czyta się siedem inaczej niż normalnie)
872 - ochocientos setenta y dos
987 - novecientosochentay siete (czyta dziewięć inaczej niż zwykle)

Wygląda na to, że jeśli jesteś początkującym użytkownikiem języka hiszpańskiego, możesz być nieco zdenerwowany czytaniem tego artykułu. Nie dziwi mnie to.

Hiszpańskie liczebniki nie są łatwe do opanowania. Chociaż istnieją pewne wyjątki i proste zasady, opanowanie tych liczb wymaga poświęcenia i czasu. Nie pozwól, aby Twoja czujność opadła i nie poddawaj się.

Przejdźmy do koki.

8. Pięć rzeczy do zapamiętania
Niektóre liczebniki w języku hiszpańskim wymagają indywidualnego traktowania. Należą do nich te z liczbą 5. Nie są to wszystkie liczebniki, ale tylko cztery.

Ich wyjątkowość polega na tym, że nie można ich czytać i pisać w taki sam sposób, jak liczby podstawowe.

To są pary, które należy zapamiętać:

Cinco - 5
50 - cincuenta

Te dwa przykłady pokazują, że piątki są pisane i czytane przez "c" z lekkim szeptem.

15 - quince
500 - quinientos

Dwa następne zdania różnią się pod względem sposobu czytania i pisania piątki. Twoja wymowa jest bardziej zbliżona do litery "k", podczas gdy Twój zapis jest bardziej zbliżony do zbitki liter ("qui").

To połączenie pomoże Ci lepiej zapamiętać wyjątki i doda kolejny kamyczek do Twojego ogrodu pamięci. Podobnie jak w przypadku poprzednich wyjątków, najlepiej jest zapamiętać te liczby.

9.Tysiące, setki tysięcy i miliony - liczby w języku hiszpańskim, które sumują się do miliona
Na koniec musimy zająć się kwestią tworzenia tysięcy, setek tysięcy i milionów ludzi - liczb, które można przetłumaczyć na hiszpański, aby osiągnąć liczbę miliona.

Zacznijmy od zdefiniowania nazwy liczby 1 tysiąc - "mil".

Tu pojawiają się pierwsze problemy. Często mylimy mil z liczbą milion. W języku hiszpańskim słowo milion zapisuje się jako "un milon", a tłumaczy jako "un mijon". Dlaczego życie jest tak skomplikowane? Pytanie retoryczne do twórców języka hiszpańskiego (śmiech).

Można było to uprościć tak, żeby wyglądało jak po polsku, a to przecież dwa różne słowa. To dziwne, czyż nie jest to hiszpański?

Ten liczebnik może być użyty do tworzenia liczb:

1000 - mil
1001 - mil uno
1254 - mil doscientos cincuenta y cuatro

Liczebniki złożone, w których występują tysiące cyfr, są podobne do tych, w których występują setki tysięcy. Słowo tysiąc (mil) jest poprzedzone mniejszą liczbą, która oznacza liczbę tysięcy.

Nie łączy się ich razem, lecz oddziela spacją.

2000 - dos mil
2001 - dos mil uno
2254 - dos mil doscientos cincuenta y cuatro

Mamy milion.

Nauczmy się hiszpańskich liczb do miliona, poznając słowo un millon.
Liczby wyższe mają ten sam schemat co tysiące.

Jeżeli mamy więcej niż milion osób, trzeba będzie dodać końcówkę "-s".

Niech przykłady mówią same za siebie.

1.000.000 - un millon
1.000.001 - un millon uno
2.000.000 - dos millones

Liczebniki wielkie rodzaju żeńskiego i męskiego
Zakończyliśmy definiowanie zasad tworzenia liczebników hiszpańskich. Teoretycznie powinieneś być w stanie nazwać i utworzyć każdą liczbę, jaką sobie wyobrazisz.

Jednak kluczem do opanowania tej umiejętności jest praktyka. Możesz poprawić swoją biegłość w konstruowaniu, pisaniu i wymowie liczebników, często się bawiąc i ćwicząc.

Trzeba jeszcze umieć poprawnie posługiwać się liczebnikami. To są pozostałe elementy.

Zacznijmy od tego, że niektóre liczby mogą być odmieniane. Odmienianie hiszpańskich liczebników jest łatwe. Istnieją tylko dwa rodzaje, męski i żeński.

Przy tworzeniu liczebników zaczynających się od 200 należy wziąć pod uwagę rodzaj rzeczownika, do którego odnosi się liczebnik. Końcówka jest tym, co zmienia wynik. Skrót może mieć różne zakończenia, jeżeli odnosi się do rzeczownika rodzaju męskiego i żeńskiego.

Przyjrzyj się poniższym przykładom:

Doscientas mujeres - Dwieście kobiet.
Doscientos hombres - Dwustu mężczyzn
Powyższy przykład ilustruje tę samą zasadę w języku polskim. Polskie liczebniki mogą być również odmienione w stosunku do rzeczowników, do których się odnoszą.

Oznacza to, że intuicja jest czymś, co już znasz. Posłuchaj więc swojej intuicji.

Dotyczy to liczebników hiszpańskich większych lub równych 200. Powyższa zasada, polegająca na zmianie końcówki w zależności od rodzaju rzeczownika, nie dotyczy liczb mniejszych niż 200. Jest jeden wyjątek: liczba 1.

Różne formy liczby jeden
Jeśli chodzi o końcówkę, to dotyczy ona również liczby jeden. Obowiązuje tu ta sama zasada. Liczba 1 w zdaniu będzie określona przez frazę rzeczownikową.

Uno, una, una - to rzeczownik, bez którego można zrozumieć tylko jeden.

Kiedy zastanawiamy się nad rodzajem i pozycją rzeczownika obok liczebnika, wszystko staje się nieco bardziej skomplikowane.

Zasada jest prosta:

Jeżeli uno jest umieszczone przed rzeczownikiem rodzaju męskiego, redukujemy je do -un

np. un chico - jeden chłopiec
Jeżeli uno występuje przed rzeczownikiem rodzaju żeńskiego, zmieniamy je na wersję żeńską - una

np. una chica - jedna dziewczyna
Jak widać, jest to dość proste i intuicyjne. Niestety, trzeba znać rodzaj rzeczownika znajdującego się obok, aby użyć właściwych liczebników.

Najważniejszą zasadą podczas nauki hiszpańskich rzeczowników jest używanie rodzajnika, który pomoże Ci określić ich rodzaj.

Hiszpańskie liczebniki porządkowe
Aby poprawnie posługiwać się liczebnikami, należy pamiętać o hiszpańskich liczebnikach porządkowych.

Warto się z nimi zapoznać, ponieważ na przykład powiedzenie "jedno piętro" może nas zaprowadzić (w odczuciu naszych rozmówców) na sam dół hierarchii osób, z którymi chcemy na co dzień rozmawiać po hiszpańsku.

Brzmią one trochę jak mieszanka hiszpańskiego, łaciny i włoskiego. Warto się ich nauczyć i włączyć do swojego słownictwa.

1. primero, primera, primer
2. segundo, segunda
3. Tercero, tercera, tercero
4. cuarto, cuarta
5. quinto, quinta
6. Sexta, sexto
7. septimo, septima
8. octavo, octava
9. noveno, novena
10. decimo, decima

Liczebniki porządkowe primera, tercera i primera są używane przed rzeczownikami rodzaju żeńskiego, a primera i tercera przed rzeczownikami rodzaju męskiego. Podobne zasady stosuje się do liczby 1. Zostało to omówione w paragrafie o różnych formach liczby 1. Także... nihil novi.

Jak poprawnie odczytywać hiszpańskie daty?
Daty hiszpańskie są bardzo specyficzne. Ważne jest, aby zapoznać się z konstrukcją tych spójników.

Weźmy taki przykład:

 1 sierpnia 2020 - primer de agosto de dos mil veinte
Jeżeli data zaczyna się od pierwszego dnia miesiąca, zawsze należy użyć liczebnika porządkowego. Dotyczy to tylko pierwszego dnia miesiąca.

Następnie należy dodać przyimek de i nazwę miesiąca, a po nim ponownie de.

Wymowa roku jest ostatnią częścią całości. Składa się on z mniejszych lub większych liczb w zależności od okresu historycznego. Zasady tworzenia takich liczebników omówiliśmy wcześniej.

Oto kilka innych przykładów:

 • 2 lipca 2020 - dos de julio de dos mil veinte
 • 20 września 2020 r. - veinte de septiembre de dos mil veinte

Oto kilka przykładów dat historycznych

 • 1999 - mil novecientos noventa y nueve
 • 2001 - dos mil uno
 • 2020 - dos mil veinte

Jak poprawnie czytać hiszpańskie numery telefonów?
W praktyce często zachodzi konieczność podania numeru telefonu kogoś innego lub naszego własnego.

Czynność ta nie podlega żadnym prawom. Możemy działać w dowolnym języku i w każdy inny sposób, który nam odpowiada. Oznacza to, że możemy mówić cyfra po cyfrze lub używać większych liczb, aby skrócić całą wypowiedź.

Weźmy na przykład:

793 345 455 - siete nueve tres, tres cuatro cinco, cuatro cinco cinco

W skrajnych przypadkach liczbę 555555555 można odczytać jako potrójne cinco cinco, potrójne cinco cinco, potrójne cinco cinco. Im prościej, tym lepiej.

Liczenie po hiszpańsku, czyli działania matematyczne
Kiedy już nauczysz się wymawiać, tworzyć i zapisywać liczby, kolejnym krokiem wtajemniczenia jest wykorzystanie ich w procesie liczenia po hiszpańsku.

Aby zachować prostotę tego artykułu, skupię się tylko na pięciu najbardziej podstawowych operacjach na liczbach. Są to te, których uczysz się od szkoły podstawowej. Zanim przejdziemy dalej, przyjrzyjmy się, jak wymawia się i pisze symbole matematyczne, które są związane z tymi działaniami.

 • + ( plus ) czyta się jako mas
 • - ( minus ) czyta się jako menos
 • x ( mnożenie ) czytamy por
 • Poniższe znaki czytamy jako entre
 • = ( znak równości) czytamy jako son/igual

Na podstawie powyższego możesz w prosty sposób utworzyć zdania opisujące operacje matematyczne, które wykonałeś danego dnia. Wszystkie zasady tworzenia liczebników są używane do liczenia w języku hiszpańskim. Proces liczenia jest niezależny od języka. W końcu jednak będziesz musiał użyć hiszpańskich cyfr, aby zbudować słowa.

Choć może się to wydawać banalne, trudno będzie płynnie wymawiać poszczególne słowa, jeśli nie wie się, jak używać hiszpańskich liczebników. Zwłaszcza jeśli planujesz pracować w języku hiszpańskim.

Przyjrzyj się poszczególnym działaniom.

 • la suma (dodawanie): 3 + 3 = 6 - tres mas tres son seis
 • la resta (odejmowanie): 12 - 6 = 6 - doce menos seis son seis
 • la multiplicacion (mnożenie): 2 x 2 = 10 - dos por dos son diez
 • la division (dzielenie): 10 : 5 = 2 - diez entre cinco igual dos

Liczby ułamkowe po hiszpańsku
Obiecuję, że to już ostatni temat o liczebnikach w języku hiszpańskim. Są one często używane w życiu codziennym do opisania części czegoś. Przydają się nie tylko do rozwiązywania zadań matematycznych.

Możesz zdecydować, czy chcesz kupić pół butelki wódki, czy pół butelki mleka. Każdy ma swoje własne preferencje, prawda?

To są szczegóły:

 • 1/2 - un medio
 • 1/3 - un tercio
 • 1/4 - un cuarto
 • 1/5 - un quinto
 • 1/6 - un sexto
 • 1/7 - un septimo
 • 1/8 - un octavo
 • 1/9 - un noveno
 • 1/10 - un decimo

Nie ma jednego właściwego sposobu uczenia się, dlatego najlepiej uczyć się na pamięć. Używaj mnemotechnik, aby ułatwić sobie zapamiętywanie.

Podsumowanie

Nic dziwnego, że masz wrażenie, że ten artykuł zdominował Twój umysł. Jest to ogromny temat.

Jak już wspomniałam, nauka hiszpańskich liczebników wymaga poświęcenia dużej ilości czasu na zapamiętanie ich zasad oraz przećwiczenie ich pisowni i wymowy.

Słowo "poświęcenie" zastąpiłbym jednak inwestycją. W dłuższej perspektywie przyniesie Ci to korzyści w postaci płynnego i łatwego przekazywania informacji zbudowanych z liczb.

Jeśli jednak potrafisz płynnie i poprawnie mówić po hiszpańsku o pieniądzach i liczbach (np. podczas rozmowy o pracę lub w celu uzyskania podwyżki od szefa), być może warto poświęcić czas na naukę tych umiejętności językowych.