single

Najlepszy sposób, aby biegle posługiwać się językiem obcym

Jak stać się biegłym w obcym języku?

Jeśli chcesz wziąć udział w zajęciach z języka obcego, aby faktycznie stać się biegłym w tym języku, aby móc mówić i rozumieć z łatwością, wtedy szybko zdasz sobie sprawę, że czeka Cię duże wyzwanie. Nauka języka obcego na zajęciach jest procesem powolnym, żmudnym i - spójrzmy prawdzie w oczy - często nudnym. Studenci zbyt często widzą tak małe postępy, że tracą zainteresowanie - albo trzymają się tego, nawet kończąc z dobrymi ocenami na kursach i kilkoma latami nauki - ale rezultat jest taki sam - niezdolność do zrobienia czegoś więcej niż lekkie zrozumienie języka obcego.

Nauka innego języka wymaga znacznie więcej wysiłku, zarówno ze strony ucznia, jak i nauczyciela. Jednakże, jeśli podejdzie się do tego w odpowiedni sposób, wymagana praca będzie wciągająca i satysfakcjonująca.

Nauka zwrotów

Najlepiej jest uczyć się zwrotów niż pojedynczych, oddzielnych słów i pojedynczych reguł gramatycznych. Wprowadź do swojej głowy wystarczająco dużo interesujących "informacji", a wkrótce będziesz w stanie naturalnie poznać brzmienie i rytm języka, którego się uczysz, bez konieczności sięgania do podręcznika gramatyki. Żadne dziecko nie nauczyłoby się mówić, gdyby uczono je reguł gramatycznych, a nie tylko poprawnego sposobu mówienia.

Czuję, że najlepszym kursem jest Assimil, który jest francuską firmą, której materiał i metoda jest pełna zdań i zwrotów wymawianych przez tubylców, które studiujesz przez kilka miesięcy, zanim zaczniesz mówić. Jest to podobne do tego, jak nauczyłeś się swojego języka ojczystego - najpierw przyjmując materiał i układając go w głowie, a potem mówiąc.

słownik

Każda dwujęzyczna i wielojęzyczna osoba, którą znam, była w stanie nauczyć się drugiego języka tą metodą (niezależnie od tego, czy korzystała z Assimilu, czy nie). Otaczaj się językiem, którego chcesz się nauczyć i wprowadzaj do głowy tysiące coraz trudniejszych wypowiedzi. Po zakończeniu nauki z Assimilem, a nawet w jej trakcie, szukaj nowych materiałów, które odpowiadają Twoim zainteresowaniom. O czym chcesz czytać lub czego chcesz słuchać? Poszukaj tego w nowym języku. Jeśli w tej metodzie będziesz podążać za swoim sercem i zainteresowaniami, szybko przekonasz się, że mówisz biegle.

Zapamiętuj za pomocą obrazów

Twój mózg będzie miał łatwiejszy czas zapamiętywania zwrotów, jeśli możesz zacząć łączyć je z obrazem. Na przykład, aby nauczyć się następującego zdania (pierwsza linijka w książce, którą właśnie czytam), połączyłem je z obrazem jasnego słońca:

"Chaude, pensaient les Parisiens".
"Gorąco, myśleli paryżanie".

Słuchałem nagrania po francusku, a następnie wyobrażałem sobie gorące słońce, powtarzając w głowie francuską wymowę.

Jest to metoda podobna do metody Rosetta Stone, z tą różnicą, że to Ty jesteś odpowiedzialny za tworzenie własnych obrazów. Opierają się one na tym, co masz w pamięci i co tworzysz za pomocą własnej wyobraźni.

Jest to szczególnie przydatne w przypadku trudnych zdań lub zwrotów, które mogą być dla Ciebie nieco trudniejsze. Używanie obrazów pomaga Twojemu mózgowi w zapamiętywaniu i zaskakujące jest to, że możesz połączyć całą frazę lub zdanie z jednym obrazem. Mózgi są dobre w zapamiętywaniu obrazów wizualnych.

Możesz łączyć obrazy z innymi obrazami również, na przykład, podczas nauki wiersza. Będziesz mógł przewijać obrazy, a potem łatwo zapamiętać wiersz.

Ćwiczenie pisania

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz ćwiczyć pisanie, po prostu kopiuj zdania, których się uczysz. Może to być wiersz, akapit w książce, bibliografia z przypisami lub jakakolwiek fraza, którą uznasz za interesującą i którą chcesz zapamiętać. Podobnie jak robienie notatek, pomoże Ci to utrwalić w głowie wyrażenie, podobnie jak wizualizowanie go za pomocą obrazu. To również poprawia jakość pisania w języku obcym.

Później, kiedy zaczniesz komponować, zachowaj prostotę, tak jak w języku mówionym. W ten sposób unikniesz błędów, a także będziesz mógł wzmocnić dobrą strukturę, zamiast przypadkowo wzmacniać niezręczną lub błędną gramatykę lub błędy. Poproś nauczyciela lub native speakera, aby sprawdził Twoje teksty. Każdy akcent się liczy! Dbaj o czystą i uporządkowaną interpunkcję. W miarę postępów w nauce szybko poprawiaj błędy, a będziesz ich popełniać coraz mniej.

Bądź interesujący

Zwykle ucząc się nowego języka zaczynasz z wielkim entuzjazmem, który potem gaśnie i poddajesz się, gdy robi się ciężko. Dlatego tak ważne jest, abyś ciągle miał styczność ze swoimi naturalnymi zainteresowaniami poprzez czytanie i słuchanie materiałów, które już Cię intrygują.

Kiedy już wprowadzisz wystarczająco dużo, aby opanować podstawy, dołącz do grupy uczącej się języka lub znajdź kolegę mówiącego w języku, którego się uczysz. Spędzaj z nimi czas i rozmawiaj tylko w języku obcym. Oczywiście, opłaca się znaleźć kumpla, który podziela twoje zainteresowania, czy to zawodowe czy hobbystyczne. Wtedy będziesz miał o czym rozmawiać!

Ćwicz, ćwicz, ćwicz!

Podczas dalszego przyswajania języka podczas sesji nauki i ćwiczeń z kumplem lub kumplami, pamiętaj, aby ćwiczyć na własną rękę te dźwięki lub wymowę, które sprawiają Ci trudność. Staraj się naśladować najbardziej standardową formę języka i mniej skupiaj się na slangu. Chodzi o to, żeby się porozumieć, być dobrze zrozumianym, a nie znać 20 przekleństw. Wypowiadaj trudne litery, samogłoski lub kombinacje dźwięków, aż będziesz mógł je z łatwością wykonać. Praca nad opanowaniem trudnego fragmentu języka jest najlepsza, kiedy się go uczysz, wtedy nie będziesz utrwalać złych nawyków.

Ciesz się nowym światem!

Mówienie w innym języku otworzy przed Tobą zupełnie nowy świat i da Ci wiele możliwości, które będą zamknięte dla Twoich jednojęzycznych przyjaciół. Jeśli możesz, zwiedzaj różne kraje i wykorzystuj każdą okazję do komunikowania się w nowym języku.

Nauka innego języka jest jedną z najbardziej satysfakcjonujących rzeczy, jakie możesz zrobić ze swoim czasem. Są korzyści dla mózgu dla każdego, niezależnie od wieku, i jest to wspaniałe uczucie cieszyć się nowymi przyjaciółmi i osiągnąć wielki cel.

Jeśli zastosujesz tę metodę, przekonasz się, że nauka języka obcego nie musi być ani straszna, ani nudna. To od Ciebie zależy, czy znajdziesz interesujący materiał i czy będziesz poszukiwał więcej wiedzy. Umiejętność płynnego porozumiewania się w innym języku jest sama w sobie nagrodą.