single

7 czynników, które przeszkadzają ci w lepszej nauce

Ludzie myślą, że efektywność uczniów w nauce zależy od samodyscypliny i siły woli. Jednak jako uczeń nie powinieneś obawiać się wymówek, dlaczego nie możesz uczyć się najlepiej jak potrafisz. Pamiętaj, że te powody mogą być ważne, a do Ciebie należy określenie ich przyczyny i znalezienie odpowiedniego rozwiązania problemu. Aby dowiedzieć się, dlaczego masz problemy w szkole, poniżej podajemy listę najczęstszych czynników, które uniemożliwiają Ci lepszą naukę.

1. Uleganie prokrastynacji

Żyjemy w świecie, który jest pełen rozpraszaczy w każdym zakątku. Twój smartfon, w szczególności, może zapewnić Ci godziny rozproszenia uwagi poprzez aplikacje mediów społecznościowych, gry mobilne, wiadomości tekstowe i muzykę. W rezultacie, dużo trudniej jest oprzeć się wezwaniom do prokrastynacji niż kiedyś.

Pamiętaj, że jest naukowo udowodnione, że ludzki mózg przedkłada krótkoterminowe nagrody nad długoterminowe osiągnięcia. Studiując, możesz czerpać korzyści ze swoich działań dopiero po ukończeniu studiów. Ale zdobycie kolejnego poziomu w grze mobilnej lub spotkanie towarzyskie z przyjaciółmi na Facebooku zajmie Ci tylko chwilę.

Prostym rozwiązaniem na pokonanie prokrastynacji jest czasowe wyeliminowanie jej źródeł - telefonu, telewizora, radia, a nawet lodówki. Możesz również wykorzystać zdolność mózgu do stawiania sobie krótkoterminowych celów, wyznaczając sobie codzienne zadania. A żeby pobudzić ośrodek nagrody w mózgu, zadbaj o to, by po osiągnięciu czegoś robić sobie odpowiednie przerwy.

2. Nauka w głośnym otoczeniu

Niektórzy ludzie znajdują błogość w pracy lub nauce w ruchliwej kawiarni lub w domu przyjaciela. Jednak niektóre osoby mogą być bardzo wrażliwe na najmniejszy hałas. Jeśli zdarza Ci się podskakiwać lub przenosić wzrok na najbliższe źródło dźwięku, być może powinieneś znaleźć się w cichszym miejscu - na przykład w szkolnej bibliotece.

Uważaj na słuchanie białego szumu, próbując w ten sposób zagłuszyć uzasadnione hałasy. Chociaż naturalne dźwięki, takie jak padający deszcz czy szelest liści, mogą wywołać relaks, badania dowodzą, że szum tła może pogorszyć Twoją koncentrację. Badania wykazują, że biały szum może nawet nasilać stany wywołane stresem, takie jak migreny, wysokie ciśnienie krwi, a nawet choroby wieńcowe.

3. Utrzymywanie się w niewygodnej pozycji

Studiowanie w niewygodnej pozycji nie tylko wpłynie na Twoją postawę, ale także negatywnie wpłynie na Twoją zdolność do skupienia się. Studiowanie w łóżku, na przykład, może spowodować, że będziesz się przekręcać i często obracać - nie wspominając o tym, że może to prowadzić do sztywności karku. Uczenie się na podłodze podczas oczekiwania w długiej kolejce również nic nie da.

nauka

Jeśli chcesz się uczyć, zadbaj o to, by mieć jak najwygodniejsze miejsce, jakie możesz znaleźć. Nie zadowalaj się zepsutym fotelem, dywanem czy autobusem. Możesz bardziej skupić się na nauce, jeśli będziesz siedział przy odpowiednim biurku.

4. Słabe oświetlenie

Jeśli chodzi o poprzedni czynnik, pamiętaj, że dobre miejsce do nauki jest dobrze oświetlone. Jeśli wyrobisz sobie nawyk uczenia się przy słabym oświetleniu, nie tylko niepotrzebnie nadwyrężysz oczy, ale także wywołasz senność. Pamiętaj, że Twój zegar biologiczny jest uzależniony od oświetlenia zewnętrznego. Jeśli przyćmione oświetlenie sprawia, że twoje powieki stają się cięższe, być może nadszedł czas, aby kupić nową lampę.

Inną strategią jest uczenie się w świetle dziennym przy otwartych oknach. Słoneczny dzień nie tylko oświetli pomieszczenie, ale także poprawi Twój nastrój i zwiększy motywację.

5. Złe nawyki związane ze snem

Poprawa zdolności do pozostawania w stanie uśpienia jest ważna, ale powinieneś również wiedzieć, jak zapewnić sobie dobrą jakość snu. Pamiętaj, że sen jest kluczowym procesem dla zachowania pamięci. Podczas głębokiego snu, mózg ciężko pracuje - konsoliduje nowe informacje w pamięci długotrwałej. Dobry sen poprawi również Twoją energię, nastrój i koncentrację w kolejnym dniu.

Jednak zamiast skupiać się na liczbie godzin snu, należy zadbać o odpowiednie warunki do spania, które pomogą Ci osiągnąć głęboki sen. Należy wziąć pod uwagę wszystko, od materaca w łóżku po poziom hałasu w pokoju. Szybkie drzemki w ciągu dnia to również dobry pomysł na zwiększenie energii, o ile tylko będą umiarkowane. Nadmierne drzemki będą tylko zakłócać twój naturalny cykl snu, szczególnie w godzinach popołudniowych.

6. Złe kręgi towarzyskie

Spójrzmy prawdzie w oczy - przyjaciele nie zawsze są świetnymi kompanami do nauki. W rzeczywistości mogą być źródłem rozproszenia Twojej uwagi numer jeden. Ale przy odpowiednim podejściu mogą być też Twoimi największymi motywatorami do dobrej nauki.

Pamiętaj, że jako student powinieneś również rozwijać swoje umiejętności socjalizacji. Częścią tego jest uczenie się, jak być odpowiedzialnym w obecności grupy. Jeśli możesz, staraj się przejąć wiodącą rolę w upewnianiu się, że wszyscy osiągają dobre wyniki w nauce. Powiedz "nie" nadmiernemu imprezowaniu i zamiast tego zorganizuj grupowe sesje nauki.

7. Zły rozkład pomieszczeń

Niezależnie od tego, czy wierzysz w feng shui, czy nie, ustawienie mebli w pokoju może wpłynąć na Twoją koncentrację. Na przykład bałagan w polu widzenia może podnieść poziom stresu i uniemożliwić Ci osiągnięcie maksymalnej efektywności uczenia się. Ciasnota i brak możliwości rozciągnięcia się również utrudniają utrzymanie produktywności.

Dobrą strategią jest częste sprzątanie i organizowanie swojego miejsca do nauki. Upewnij się, że wszystko ma odpowiednie miejsce do przechowywania, aby nie rozpraszać się na biurku.

Wnioski

Studiowanie, podobnie jak inne zawody, wymaga przygotowania i zaangażowania. Rozumiejąc czynniki, które zakłócają Twoją produktywność, możesz wyrobić sobie zdrowsze nawyki studiowania, które pomogą Ci odnieść sukces.