O co chodzi
Witajcie w grywalizacji! Przygotowaliśmy ją specjalnie dla klas 1 - 3 szkoły podstawowej. Opracowane materiały umożliwią Wam przeprowadzenie wciągających i angażujących zajęć z uczniami oraz zdobycie nagród gwarantowanych. Za każdą zdaną relację z misji dostaniecie punkty. Nasze Jury będzie także przyznawać dodatkowe punkty za najciekawsze relacje. Życzymy miłej zabawy!

Zespół AUTOSTRADY DO SZKOŁY i Zebra Zbyszek. Przepływ pracy
Misje

Przygoda w grywalizacji polega przede wszystkim na realizowaniu misji wspólnie z całą klasą. Misje zostały podzielone na trzy części: klasowe, domowe oraz specjalne. Opracowaliśmy je we współpracy z organizacjami uczącymi bezpiecznego poruszania się, Policją i nauczycielami.

Pobierz wszystkie scenariusze teraz poniżej lub po kolei później.

Pobierz wszystkie misje

Klikając w przycisk pobierzesz scenariusze i animacje konieczne do zrealizowania wszystkich 3 misji.

Grywalizacja

Przygotowaliśmy dla Was dodatkowe materiały do prowadzenia zajęć z Zebrą Zbyszkiem. Dzięki nim dzieci pomogą naszemu zagubionemu bohaterowi, ucząc się jednocześnie bezpiecznego poruszania po drodze oraz poznając najważniejsze zasady ruchu drogowego. W folderach znajdziecie (kolorowe i czarno-białe):

- zestawy do ubierania Zebry Zbyszka,
- materiały do stworzenia wspólnej mapy drogowej,
- wycinankę,
- zestaw do gry w niebo-piekło.

Pobierz materiały grywalizacyjne

Klikając w przycisk pobierzesz materiały do grywalizacji

Klasa lub grupa

Zajęcia w grywalizacji należy realizować z klasami 1 - 3 lub grupami w świetlicy. Ważne, aby te same dzieci brały udział w następujących po sobie zajęciach. Klasę można dodać od razu lub przy zdawaniu relacji - nie trzeba się z tym śpieszyć ;) Najpierw należy pobrać niezbędne materiały.

Zobacz misje
Poniżej rozpisaliśmy w skrócie wszystkie misje w naszej przygodzie. Nie zapomnijcie wspólnie obejrzeć naszej animacji!
1

Misja 1 - Zawsze po zebrze!

Zasady zachowania bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych i w okolicach jezdni.

Zajęcia wprowadzające, podczas których uczniowie zapoznają się z postacią Zebry Zbyszka i uczą podstawowych zasad zachowania bezpieczeństwa podczas poruszania się wzdłuż jezdni oraz przechodzenia na pasach. Każdą z zasad będą mogli utrwalić podczas krótkich, praktycznych ćwiczeń, zaś całość materiału utrwalą podczas zadania grupowego.

Przed zajęciami przygotuj projektor oraz ekran do puszczenia animacji wprowadzającej i ustaw ławki wg schematu opisanego w scenariuszu.

Pobierz materiały
2

Misja 2 - Czy zebry świecą w ciemnościach?

Zasady zachowania bezpieczeństwa w okolicach jezdni po zmroku i zalety noszenia odblasków.

Podczas drugich zajęć programu uczniowie przekonają się, jak ważne jest noszenie odblaskowych elementów po zmroku, by potem wcielić się w zespoły projektantów mody tworzących swoje własne, bezpieczne i odblaskowe stroje.

Zajęcia nastawione przede wszystkim na edukację plastyczną oraz budowanie pozytywnych skojarzeń z noszeniem odblaskowych elementów ubioru.

Pobierz materiały
3

Misja 3 - Zebry podróżują w pasach, a dzieci?

Utrata życia lub zdrowia w razie wypadku podczas podróży bez fotelika.

Trzecie zajęcia uświadomią dzieciom, z jak ogromnym ryzykiem wiąże się przedwczesne rezygnowanie z fotelików oraz zastępowanie ich podkładkami. Ostatnim zadaniem w programie będzie stworzenie przez dzieci krótkich scenek promujących jeżdżenie w fotelikach.

Przed zajęciami przygotuj karty do pierwszego zadania, załączone na końcu scenariusza.

Pobierz materiały
Dodaj relację

Po wykonaniu misji z klasą koniecznie dodajcie relację z misji! Pamiętajcie jednak, że relacje misji klasowych, domowych oraz specjalnych należy dodawać oddzielnie.

Przejdź do relacji